Studiując literaturę najczęściej spotyka się wskazówki, które jasno określają co należy robić. Jest to proste rozwiązanie jednak bardzo zawęża pole działania, a przecież w XXI wieku projektanci oraz graficy chcą zaskakiwać i szokować. Podejście do wytycznych usability od strony zakazów jest równie zrozumiałe, ale nie nakłada na twórców stron gotowych rozwiązań, a jedynie neguje złe praktyki.
Częstymi błędami, które rodzą się już podczas projektowania stron internetowych to źle przemyślana architektura serwisu. Wyróżnić można dwa główne problemy, które dotyczą zbyt płytkiej lub zbyt głębokiej struktury. Informacje na firmowej witrynie internetowej powinny być skategoryzowane oraz przyjmować strukturę drzewa. Projekt powinien ponadto przewidywać rozwój witryny oraz jej rozrost. Z niewłaściwą architekturą wiążą się problemy nawigacyjne. Użytkownicy nie są informowani, gdzie w danej strukturze strony internetowej się znajdują. Ponadto należy unikać rozproszenia nawigacji oraz braku jej konsekwentnego prezentowania. Nawigowanie wieloma elementami dezorientuje użytkownika i utrudnia mu zapamiętywanie architektury serwisu.
[Photo: Flickr by Lourdes Nightingale]
Kolejnym błędem jakiego należy się wystrzegać, w celu budowy witryny internetowej opartej o zasady użyteczności, jest niewłaściwa wyszukiwarka. Bardzo często myli się to pojęcie wyszukiwarki z filtrem, który spełnia zupełnie inną funkcję. Internauci dzielą się na dwie grupy: osoby, które same eksplorują serwisy w celu poszukiwania treści oraz osoby, które w pierwszej kolejności użyją w tym celu wyszukiwarki. Jeżeli wyszukiwarka będzie zwracała niesatysfakcjonujące wyniki, albo ich brak, to użytkownik z niej korzystający opuści serwis. Podobnie rzecz ma się z formularzami. Nie można budować skomplikowanych formularzy, które zniechęcają liczbą opcji do uzupełnienia. Jeszcze gorszym błędem jest brak informacji zwrotnej od systemu, w przypadku niewłaściwego wypełnienia formularza.
Kolejnym zaleceniem jest unikanie stosowania kolorów czcionki oraz tła o zbyt małym kontraście. Ponadto odradza się stosowania kolorów ciemnych jako tła, gdyż męczy to oczy i wpływa negatywnie podczas czytania długich tekstów. Problemy występują również podczas stosowania technologii Flash. Jest to związane z czynnikami takimi jak: czas potrzebny na załadowanie strony, brak możliwości korzystania z przycisku „Wstecz”, trudność w przewidywaniu nawigacji. Ponadto użytkownicy postrzegają często animację jako bezużyteczną treść.
To nie wszystko – chcesz więcej?
Dopisz się teraz do listy odbiorców, żeby otrzymywać ekskluzywne treści i wartościowe materiały od Krainy Biznesu.
Dodałbym do tej listy popupy, których nie da się zamknąć na smartfonach. Strasznie denerwuje, zwłaszcza gdy po odświeżeniu dalej jest to samo.